• Wycieczka szkolna do Gór Świętokrzyskich

     • W dniu 20 czerwca 2023r. uczniowie klas 5 i 6 ze Szkoły Podstawowej w Terpentynie pod opieką nauczycieli,  Pani J. Kramek, Pani M. Tracz-Cebula, Pana J. Zdenickiego i Pana  S. Cieślika, uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Gór Świętokrzyskich. Jest to szczególnie ciekawy region obfitujący w wiele atrakcji turystycznych, zarówno pod względem przyrodniczym, jak też kulturowym.

      Wycieczkę rozpoczęliśmy od Nowej Słupi i wspinaczki na Święty Krzyż. W zamierzchłych czasach góra była ważnym miejscem pogańskich obrzędów. Obecnie słynie z pięknego, zabytkowego Zespołu Klasztornego Misjonarzy Oblatów oraz rumowisk skalnych zwanych gołoborzami. Z punktu widokowego na północnym stoku mogliśmy podziwiać szeroką panoramę malowniczej okolicy.

      Drugim punktem docelowym naszej eskapady był mieszczący się w samym sercu Kielc rezerwat przyrody – Kadzielnia. Niegdysiejszy kamieniołom – to dziś miejsce dla każdego. Zarówno miłośników geologii (rezerwat przyrody nieożywionej), muzyki (piękny amfiteatr), jak też ekstremalnych wyzwań (tyrolka, wspinaczka skałkowa). Uczniom szczególnie przypadło do gustu zwiedzanie uformowanych w podłożu wapiennym pełnych form naciekowych jaskiń krasowych. Chłód podziemnych korytarzy działał bardzo kojąco.

      Kielce to ważne miasto również na sportowej mapie Polski (i to nie tylko w piłce ręcznej). Mogliśmy się o tym przekonać spożywając smaczny obiad w klubowej restauracji przy stadionie piłkarskim kieleckiej Korony.

      Kolejnym miejscem na trasie naszej autokarowej wędrówki po regionie  gór niskich było Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Ten park etnograficzny gromadzi oraz chroni i udostępnia zwiedzającym zabytki kultury ludowej (budownictwa) z województwa świętokrzyskiego. Uczniowie mieli więc możliwość podziwiania starych dworków, zagród i wiatraków, zapoznając się również jak wyglądało niegdyś życie ludności wsi i małych miasteczek.

      Upalny dzień dawał się coraz bardziej we znaki zarówno uczniom, jak i ich opiekunom. Tak więc wspinaczka do Zamku Królewskiego W Chęcinach – warowni, której początki sięgają XIII wieku- stała się dużym wyzwaniem. Dziś z zamku pozostały odrestaurowane w ostatnich latach ruiny. W czasach historycznych był to strategiczny obiekt o charakterze obronnym, administracyjnym, czy też rezydencjonalnym. Rezydowała tam m.in. królowa Bona Sforza.

      Cenne zabytki, obiekty przyrody, malownicze świętokrzyskie krajobrazy, upalna pogoda, lody, chłodzące napoje, pamiątkowe magnesy i slimy oraz hit tegorocznego lata wśród młodszej młodzieży – pluszowe gęsi – to te elementy, które sprawiają, że uczniowie zapamiętają ten wyjazd na długo.

      Stanisław Cieślik

     • ZIELONA SZKOŁA

     • W dniach 14-16 czerwca 2023r. klasy VI w liczbie 25 uczniów pod opieką nauczycieli: M. Tracz-Cebula (kierownik), J. Kramek i G. Wisińskiego brali udział w zajęciach edukacyjno - wychowawczych w ramach Zielonej Szkoły. Zajęcia te odbywały w Dzierzkowicach Woli, na terenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego (gdzie uczniowie byli również zakwaterowani), obiektach filii ZPO w Terpentynie i okolicy. Miejscowość wybrano nieprzypadkowo, ponieważ znajduje się blisko miejsca zamieszkania uczniów a ponadto posiada wyjątkowe walory przyrodnicze, tj. rzeka Wyżnica, stawy rybne, kompleksy leśne z rezerwatem przyrody Natalin oraz poza przyrodnicze. Należy tu wymienić przede wszystkim stary, użytkowany do niedawna młyn oraz cmentarz wojenny w Chruślankach Józefowskich. Za wyborem przemawiały ponadto względnie niskie koszty organizacji i baza sportowa, w postaci m.in. boiska i kortów tenisowych.

      Niewątpliwie był to czas nauki w innych warunkach niż sala lekcyjna, ale również wspaniały relaks, integracja i okazja do wykazania się samodzielnością i odpowiedzialnością. Nie brakowało zadań, w których trzeba się było wykazać umiejętnością współpracy w grupie, wspólnego rozwiązywania problemów, planowania i realizacji celów. Dzieci miały wyznaczone dyżury i zgodnie z nimi pracując w trzyosobowych grupach przygotowywały sobie śniadania i kolacje, zmywały naczynia i sprzątały po sobie. Obsługę grilla też mają opanowaną😊

      Nauczyciele starali się w taki sposób organizować zajęcia, aby połączyć miłe z pożytecznym, z dominacją form aktywnych na świeżym powietrzu. Było mnóstwo gier integracyjnych, gry w piłkę nożną i siatkówkę, rajd pieszy do lasu, do wojennej nekropolii oraz Wolskiego Wygonu. Co prawda uczniowie nie zwiedzali w tym czasie żadnych aglomeracji miejskich, ale poznawali np. okoliczną przyrodę, na łonie której mogli nie tylko odpoczywać od codzienności, lecz także zdobywać wiedzę w zupełnie innej formie. Wieńczące dni wieczory kończyły się dłuższymi spotkaniami w większym gronie w pokojach schroniska, w których odbywały się rozgrywki gier karcianych i planszowych. Słychać było głośny śmiech i ożywioną dyskusję, co może świadczyć o miłej atmosferze i zadowoleniu młodzieży. Miłym akcentem zielonej szkoły były zajęcia pod okiem instruktora tańca Lubelskiego Centrum Inicjatyw Społecznych, podczas których uczniowie mieli możliwość rozbudzania pasji muzycznych i tanecznych. Wszyscy bardzo miło wspominamy te wspólnie spędzone dni i z pewnością to powtórzymy. Zielona szkoła jest również „szkołą życia”.

       

      art. Jadwiga Kramek

     • Zbiórka dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

     • Z inicjatywy Rady Rodziców we współpracy z Dyrekcją
      i Szkolnym Wolontariatem w maju oraz czerwcu odbyła się zbiórka artykułów plastycznych dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie
      z przeznaczeniem dla chorych dzieci i młodzieży
      z Oddziału Endokrynologii i Diabetologii.

      Zebraliśmy mnóstwo artykułów plastycznych do tworzenia pięknych dzieł przez dzielnych pacjentów. 

       

      Dziękujemy za zaangażowanie i dobroć serca

      Rodzicom, Nauczycielom, Uczniom oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzierzkowicach za przekazane artykuły.

      Dziękujemy! Szkolny Wolontariat

     • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 ZPO w Terpentynie

     •  Informacje:

      • 21-22.06.2023r. – dni dodatkowo wolne od zajęć lekcyjnych dla klas I- VIII.
      • Uroczystości zakończenia roku szkolnego 2022/2023 będą miały miejsce 
       w hali sportowej w następującym porządku:
      • klasy I – VIII – 23 czerwca godz. 8:30,
      • oddziały przedszkolne – 23 czerwca godz.12.00
      • Msza święta na zakończenie roku szkolnego odbędzie się 25 czerwca o godz. 12:00 w kościele parafialnym w Dzierzkowicach.
      • Dowozy uczniów dnia 23 czerwca

      Kierunek Chruślanki J.- odjazd godz. 8.00

      Kierunek Podwody – odjazd godz. 8.00

      Kierunek Ludmiłówka – odjazd godz. 8.20

      Odwozy:

      Po zakończonych spotkaniach z wychowawcami około godz. 11.00.

     • Zajęcia w ramach programu Migu - migu - elementy języka migowego

     • Język migowy to system znaków umownych wykonywanych przy użyciu gestów i mimiki, służący do porozumiewania się bez użycia narządu słuchu.

      Język migowy używany jest głównie przez osoby, u których doszło do uszkodzenia słuchu w stopniu znacznie utrudniającym albo wręcz całkowicie uniemożliwiającym odbiór mowy wyłącznie drogą słuchową. Przez okres 3 miesięcy (marzec- maj) dzieci 6 letnie z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach programu Migu - migu - elementy języka migowego w zabawie prowadzonych przez logopedę mgr Magdalenę Tarnawską.

      Dzieci w wieku przedszkolnym charakteryzuje ogromna wrażliwość i ufne rozumienie, dlatego warto w tym okresie pracować nad przekazywaniem pozytywnych wartości, tolerancji wobec niepełnosprawnych, w tym przypadku osób niesłyszących i niedosłyszących. Dzieci w tym okresie rozwoju zaczynają dostrzegać inność , zadają przy tym mnóstwo pytań. To od nas zależy, czy nasi wychowankowie będą akceptowały osoby niepełnosprawne, czy będą się umiały z nimi porozumieć.

      Uczenie języka migowego sześciolatki poza wskazaniem na integrację i naukę tolerancji, doskonale wpływa na rozwój dziecka i w sposób szczególny pobudza myślenie i wyobraźnię. Dodatkowo kształtuje motorykę małą, koordynację wzrokowo- -ruchową, spostrzegawczość. Dzieci w tym wieku mają doskonałą pamięć i, jak wiemy, szybko uczą się języków obcych, a więc i języka migowego.

     • Finał III Powiatowego Ekologicznego Konkursu Biochemicznego dla uczniów szkół podstawowych

     • Dnia 2 czerwca 2023 roku, na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku odbył się finał III Powiatowego Ekologicznego Konkursu Biochemicznego dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs, tak jak w ubiegłych latach, składał się z 2 etapów. Etap I odbył się 15 marca 2023 r. na terenie szkół podstawowych, które zgłosiły uprzednio swoich uczestników do konkursu, a etap II – finałowy miał miejsce na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku. Do finału w tym roku zakwalifikowało się 31 uczniów z 11 szkół podstawowych z powiatu kraśnickiego. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Młynik 8a, Magdalena Młynik 8a, Klaudia Surdak 8a oraz Martyna Flis 8b. Galę rozdania nagród poprowadziła dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku p. Grażyna Jach z udziałem wicestarosty Pawła Kudrela.

      Na podium zdobywając III miejsce stanęła Magdalena Młynik uczennica klasy 8a.

      Jesteśmy bardzo dumni z jej sukcesu i doceniamy wysiłek jaki włożyła, aby rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę.

       

      art. Agnieszka Flisek

     • Podsumowanie konkursu fotograficznego "Co się dzieje wiosną"

     • Kółko fotograficzne w maju zorganizowało konkurs pt.: "Co się dzieje wiosną?". Komisja konkursowa wyróżniła trzy najlepsze prace pod względem estetyki, kreatywności i jakości zdjęć.

      Wyróżnieni zostali:

      Mateusz Wójcik kl. 6a,

      Amelia Opoka kl. 0a,

      Martyna Flis kl. 8b

      Gratulujemy zwycięzcom konkursu.

      art. Kółko fotograficzne CYK

       

     • ZMIANA ORGANIZACJI PRACY SZKOŁY DNIA 5.06.2023R. (PONIEDZIAŁEK)

     • Ze względu na całodzienną przerwę w dostawie wody w tym dniu zostaną skrócone lekcje i przerwy międzylekcyjne.  Szkoła pracuje wg poniższego planu:
      lekcja 1  8 - 8.35
      lekcja 2  8.40 - 9.15
      lekcja 3  9.20 - 9.55
      lekcja 4  10.00 - 10.35
      lekcja 5  10.40 - 11.15
      lekcja 6  11.20 - 11.55
      lekcja 7  12.00 - 12.55
      lekcja 8 ODWOŁANA


      OBIADY W TYM DNIU NIE BĘDĄ WYDAWANE.
      W ramach obiadu dzieci przedszkolne i uczniowie otrzymają sok i drożdżówkę.


      ODWOZY:
      Podwody kurs 1 - 12.05  kurs 2 - 13.05
      Ludmiłówka - 13.05
      Chruślanki: kurs 1 - 11.20; kurs 2 do Sosnowej Woli - 12.00; kurs 3 - 13.05
      Proszę Wychowawców klas 1-3 o przekazanie rodzicom uczniów świetlicowych, aby w miarę możliwości odbierali dzieci po skończonych zajęciach.
      Chruślanki: kurs 1 - 11.20; kurs 2 do Sosnowej Woli - 12.00; kurs 3 - 13.00

       

     • Sabat Krajno – Park Rozrywki i Miniatur

     • 31 maja 2023 r. grupa uczniów z klasy 2 a, 2 b, 3 b wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Krajna do Parku Rozrywki i Miniatur.

      Pierwszym miejscem, od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie wraz z przewodnikiem był Park Miniatur. Dzieci podziwiały przepiękne budowle architektoniczne 27 najsłynniejszych miejsc świata, m.in.: Wieżę Eiffla, Koloseum, Statuę Wolności, Big Bena, Wielki Mur Chiński, Łuk Triumfalny, Bramę Brandenburską i wiele innych. Przewodnik przekazał grupie wiadomości dotyczące powstania wodospadów czy też wulkanów. W czasie zajęć edukacyjnych uczniowie poznali sposoby wyznaczania kierunków świata oraz podstawy archeologii w formie gier i zabaw. Ostatnim punktem programu było zapoznanie z najnowszą technologią kinematografii 6D. Wrażenia po obejrzanych filmach pt. „Tropikalna przejażdżka”, „Wyścig myszek” długo pozostaną w pamięci dzieci.

      Wycieczka była ciekawa. Wróciliśmy szczęśliwi, bezpieczni, zadowoleni i pełni wrażeń.