• Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

     • W związku z koleją edycją Dnia Bezpiecznego Internetu członiknie kółka fotograficzngeo w składzie: Natalia Kramek, Zuzanna Piekarz, Paulina Szatan opracowały pytania i przeprowadziły sondę wśród uczniów naszej szkoły.

      Pytania zawarte w sondzie dotyczyły pojęć związanych z zagrożeniami, z którymi możemy spotkać się w sieci. Efekty pracy dziewczyn możemy zobaczyć w powyższym filmiku

      Do produkcji wykorzystano sprzęt zakupinony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości": aparat, gimbal, mikrofon.

      #LaboratoriaPrzyslosci, #LaboratoriaPrzyszłości

     • Zajęcia z Panią dietetyk

     • "Zdrowie to nie wszystko, ale wszystko jest niczym bez zdrowia."

      W ostatnim czasie w ramach zajęć  profilaktyki zdrowotnej gościliśmy Panią dietetyk Dorotę Pietraszek - Bańka, która  przeprowadziła warsztaty  z uczniami klas IV-VIII. Zajęcia  z doświadczonym specjalistą miały na celu zwrócenie uwagi naszych uczniów na kluczowe znaczenie wartościowego odżywiania oraz  aktywności fizycznej dla naszej kondycji zdrowotnej. Pani dietetyk uświadomiła nam, iż  nasze ciało  to nasz dom do końca życia, dlatego tak ważne jest dbanie o nasz organizm.

      Prezentacja zasad zdrowego odżywiania oparta była na omawianej piramidzie zdrowia oraz pokazie konkretnych produktów i ich zawartości. Pani dietetyk nauczyła nas uważnie czytać etykiety na wybieranych produktach, wskazała,  gdzie znaleźć informacje na temat zawartości cukru. Zajęcia w mniejszych grupach pozwoliły uczniom na zadawanie pytań i swobodną rozmowę z naszym gościem.

      Mamy nadzieję, że przekazane informacje  przełożą się na zdrowe nawyki  żywieniowe, a co za tym idzie  - na zdrowie naszych uczniów.

      Art. A. Kaproń

     • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

     • W dniu 7 marca 2023 roku w Zespole Placówek Oświatowych im. Batalionów Chłopskich w Terpentynie przeprowadzone zostały eliminacje gminne OTWP, które otworzyła pani dyrektor Anna Kazanowska. W etapie gminnym wzięło udział szesnastu uczniów naszej szkoły, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwali nauczyciele: pani Agnieszka Flisek – OSP Urzędów i pan Jacek Zdenicki – wiceprezes ZOG ZOSP RP w Dzierzkowicach. W czasie turnieju młodzież musiała wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ekologii i ratownictwa, w tym udzielania pierwszej pomocy. Pytania obejmowały także historię i tradycję ruchu strażackiego oraz własnego regionu.

      Laureatami etapu gminnego OTWP zostali:

      1. Bartosz Młynik – kl. 8a
      2. Patryk Tomczyk – kl. 8a
      3. Aleksandra Grudzińska – kl. 5a.

      Uczniowie, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca będą reprezentować naszą placówkę i Gminę Dzierzkowice w eliminacjach powiatowych OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

     • Dzień Kobiet w naszej szkole

     • Wszystkie Panie były miło zaskoczone słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Panów oraz pięknymi tulipanami. Dodatkowo ten wyjątkowy czas umilił występ p. Jakuba Tarnawskiego i uczniów naszej szkoły. 

      Dziękujemy!

     • Mobilne Laboratoria Przyszłości

     • 9 marca naszą szkołę odwiedziła ekipa „Mobilnych Laboratoriów Przyszłości”.

      Czym charakteryzują się innowacje technologiczne na miarę XXI wieku? Jak powstaje wydruk 3D? Czym jest sztuczna inteligencja? Do czego służą mikrokontrolery? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie klas czwartych i szóstych, którzy uczestniczyli w warsztatach. Edukatorzy przeprowadzili zajęcia w dwóch blokach tematycznych: druk 3D oraz sztuczna inteligencja.

     • Nakrętki dla Neli

     • Szkolny Wolontariat ogłasza zbiórkę plastikowych nakrętek dla Neli, która urodziła się z rzadką chorobą genetyczną - achondroplazją. Nela ma 3 lata, a mierzy zaledwie 75 cm. Ratunkiem dla niej jest szereg operacji wydłużania kończyn. Na dzień dzisiejszy to koszt 1 mln zł! Nakrętki można wrzucać do worka znajdującego się w świetlicy szkolnej do 31 marca!  Dziękujemy!

     • Zajęcia czytelnicze kl. 2a w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dzierzkowicach

     • Uczniowie klasy 2 a w ramach zajęć czytelniczych odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną    w Dzierzkowicach. Niektórzy byli tu po raz pierwszy i z  wielkim zaciekawieniem oglądali bogaty księgozbiór biblioteki. Pani Anna Stylińska-Dudek zapoznała uczniów z procedurą wypożyczania książek oraz z regulaminem biblioteki. Podczas ożywionej dyskusji dzieci m.in. wskazywały różnice między księgarnią, a biblioteką. Pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom fragmenty lektur odtwarzane z audiobooka  oraz pokazała księgozbiór dla dzieci.  Na zakończenie wypożyczyliśmy ciekawe książki, które wspólnie będziemy czytać w klasie podczas zajęć czytelniczych. Wszyscy zadowoleni z zajęć zadeklarowali, że wspólnie z rodzicami założą kartę czytelnika   i będą częściej odwiedzać  bibliotekę.

      Dziękujemy za ciekawe zajęcia i mile spędzony czas z literaturą dziecięcą.

                                                                                                                                             Art. Ewa Nowicka

     • Wywiadówka z prelekcją "Zasady zdrowego odżywiania"

     • W dniu 7.02.2023 r. gościliśmy w naszej szkole Panią dietetyk mgr inż. Dorotę Pietraszyk – Bańkę, która przeprowadziła prelekcję na temat „Zasady zdrowego odżywiania się”. W spotkaniu uczestniczyli Dyrekcja i nauczyciele ZPO w Terpentynie oraz rodzice, którzy przybyli na wywiadówkę podsumowującą wyniki i zachowanie uczniów w pierwszym okresie nauki roku szkolnego 2022/2023.

      Z uwagi na długi, miniony okres pozostawania dzieci w domach i negatywne zmiany nawyków żywieniowych zaistniała potrzeba odświeżenia podstawowych wiadomości na temat prawidłowego odżywiania się dzieci i młodzieży. Pani edukator w sposób przystępny i aktywizujący słuchaczy wyjaśniła na czym polegają błędy żywieniowe aktualnie popełniane przez społeczeństwa konsumpcyjne i jakie problemy zdrowotne one generują. Z prelekcji słuchacze wynieśli sporo praktycznych rad jak można zmienić upodobania żywieniowe zwłaszcza naszych dzieci.

      Pani dietetyk w oparciu o nową piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej podkreśliła jak ważne jest spożywanie przez dzieci w wieku szkolnym świeżych owoców, warzyw i produktów zbożowych pełnoziarnistych, które dostarczają witamin, soli mineralnych i są źródłem drogocennego błonnika. Dzieci powinny jeść naturalne produkty mleczne, ryby i jaja, które są źródłem wysokowartościowego białka. Z uwagi na pracę umysłową w diecie młodych ludzi nie może zabraknąć dobrych tłuszczów, natomiast należy ograniczyć nadmierne spożywanie soli i cukrów. Należy hołdować zasadzie spożywania zróżnicowanego pokarmu, ale z umiarem.

      Prelegentka zwróciła szczególną uwagę na spożywanie przez dzieci nadmiernej ilości cukru zawartego w ich ulubionych jogurtach, napojach, słodyczach i przekąskach. W celu wizualizacji problemu po przeliczeniu całkowitej zawartości cukru w wybranym produkcie odmierzono tę samą ilość cukru łyżeczką i pokazano w pojemniku. Nikt z uczestników spotkania nie sądził, że zjadamy tak duże ilości tej substancji. Pani dietetyk uświadomiła zebranym, że cukier jest substancją uzależniającą i niesie za sobą niebezpieczeństwo pojawienia się w przyszłości u dzieci wielu chorób m.in. otyłości, cukrzycy, próchnicy zębów, rozwoju nowotworów, osłabienia odporności organizmu i podatności na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Należy więc ograniczyć spożycie cukru, a jeżeli mamy ochotę na coś słodkiego możemy sobie pozwolić na zdrowszą alternatywę np. czekoladę gorzką z orzechami, egzotyczne suszone owoce, naturalne soki owocowe lub domowe słodkie desery. Powrót do zdrowych i sprawdzonych domowych sposobów przygotowywania posiłków i produktów zminimalizuje dodatkowo spożywanie szkodliwych barwników, konserwantów i innych sztucznych substancji oraz skutecznie zmniejszy zawartość cukru w żywności.

      Istotnym punktem prelekcji były napoje energetyzujące reklamowane jako produkty dostarczające dużych ilości energii i dostępne w sprzedaży dla wszystkich. Dowiedzieliśmy się, że nie są obojętne dla zdrowia. Głównym środkiem pobudzającym jest w nich kofeina, a ponadto zawierają bardzo dużo cukru. Niebezpieczne dla zdrowia są nie tyle same substancje uzależniające, co wyjątkowo wysoka ich zawartość. Spożywanie tych napojów może wywołać zaburzenia pracy serca, bóle i zawroty głowy oraz dolegliwości żołądkowe. Dzieci i młodzież ze względu na rozwijający się organizm, powinny z nich zupełnie zrezygnować. Możemy je zastąpić kompotem z owoców, naturalnym sokiem lub kakao.

      Spotkanie z panią dietetyk pozwoliło wszystkim zebranym uświadomić fakt, że jeśli chcemy zachować zdrowie i dobre samopoczucie przez długie lata starajmy się przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednią dietę.

     • XXIII Powiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Zespołów kolędniczych – Trzydnik Duży.

     • 13 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzydniku Dużym, odbył się 23 Powiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Zespołów kolędniczych.

      W ramach przeglądu, w pierwszym dniu przesłuchań konkursowych, odbyły się prezentacje młodych solistów oraz zespołów wokalnych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

      Naszą Szkołę reprezentowały:

      Lena Jakubczak z klasy 3a, Emilia Janiszewska z klasy 8b.

      Uczennice zaprezentowały swoje umiejętności wokalne na wysokim poziomie, śpiewając przygotowany program artystyczny pod kierunkiem pana Jakuba Tarnawskiego, akompaniującego na gitarze.

      Lena Jakubczak z klasy 3a otrzymała Nagrodę Główną w kategorii solistów.

      Gratulujemy uczennicom bardzo udanych występów i życzymy sukcesów w dalszej drodze artystycznej.

     • Działania zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


     • Działania zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa-Priorytet 3 w Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Terpentynie w roku 2022/23.

      Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest wzmocnienie roli bibliotek szkolnych poprzez wzrost atrakcyjności ich zbiorów. Ma temu służyć zakup nowości wydawniczych i elementów wyposażenia. Jak wskazuje nazwa programu, ma on na celu podniesienie aktywności czytelniczej poprzez dostęp uczniów do książek zgodnych z ich zainteresowaniami, włączanie czytelników do działań sprzyjających promowaniu systematycznego czytania oraz kształtowanie twórczych postaw.


     • „Krzyżówka z zasadami 2022”

     • Pod koniec listopada Komenda Powiatowa Policji w Kraśniku ogłosiła konkurs „Krzyżówka z zasadami”, który miał na celu rozwijanie i popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej świadomego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz kształtowanie postaw pozwalających uczniom na budowanie poczucia własnego bezpieczeństwa. Uczestnikiem konkursu mogło być każde dziecko uczęszczające do klasy 3-4 szkoły podstawowej, zamieszkałe na terenie powiatu kraśnickiego. Należało wypełnić przygotowaną na tę okazję krzyżówkę o bezpieczeństwie, a także odręcznie napisać opowiadanie na temat hasła z rozwiązanej krzyżówki. Z naszej szkoły w konkursie wzięli udział Kuba Łojek i Zuzanna Makuch z klasy 3b oraz Przemysław Grzesiak z klasy 4a.

      Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 20 grudnia 2022 r. Wyróżnienie i tytuł finalisty otrzymał Przemysław Grzesiak. Gratulujemy😊

      art. Agnieszka Flisek

     • "Kiedy zalśni pierwsza gwiazdka.."- spotkanie świąteczno-noworoczne

     • 5 stycznia 2023 roku uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem M. Gągolewskiej, G. Dąbrowskiej, A. Głowackiej i J. Tarnawskiego zaprezentowali występ o tematyce bożonarodzeniowej. Dzieci przypomniały tradycje i zwyczaje ukazujące piękno świąt Bożego Narodzenia. Całość przeplatana była magicznymi kolędami i pastorałkami pod kierunkiem J. Tarnawskiego.

     • Mikołajkowo w naszej szkole

     • Dnia 6 grudnia wprowadziliśmy w naszej szkole świąteczną atmosferę. Pojawiła się choinka na szkolnym korytarzu, a Samorząd Uczniowski zainicjował pomysł, aby uczniowie poprzebierali się za pomocników Mikołaja, reniferki, śnieżynki i inne postacie kojarzone z mikołajkami. Było wesoło i zabawnie.15 grudnia odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar św. Mikołaja w którym wzięło udział blisko 180 uczestników. Turniej został zorganizowany przez Uczniowski Ludowy Klub Sportowy DZIERZKOWICE przy współpracy z ZPO w Terpentynie. Jak co roku, był też Mikołaj, który obdzielił prezentami wszystkich uczestników.