• Finał III Powiatowego Ekologicznego Konkursu Biochemicznego dla uczniów szkół podstawowych

     • Dnia 2 czerwca 2023 roku, na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku odbył się finał III Powiatowego Ekologicznego Konkursu Biochemicznego dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs, tak jak w ubiegłych latach, składał się z 2 etapów. Etap I odbył się 15 marca 2023 r. na terenie szkół podstawowych, które zgłosiły uprzednio swoich uczestników do konkursu, a etap II – finałowy miał miejsce na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku. Do finału w tym roku zakwalifikowało się 31 uczniów z 11 szkół podstawowych z powiatu kraśnickiego. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Młynik 8a, Magdalena Młynik 8a, Klaudia Surdak 8a oraz Martyna Flis 8b. Galę rozdania nagród poprowadziła dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku p. Grażyna Jach z udziałem wicestarosty Pawła Kudrela.

      Na podium zdobywając III miejsce stanęła Magdalena Młynik uczennica klasy 8a.

      Jesteśmy bardzo dumni z jej sukcesu i doceniamy wysiłek jaki włożyła, aby rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę.

       

      art. Agnieszka Flisek

     • Podsumowanie konkursu fotograficznego "Co się dzieje wiosną"

     • Kółko fotograficzne w maju zorganizowało konkurs pt.: "Co się dzieje wiosną?". Komisja konkursowa wyróżniła trzy najlepsze prace pod względem estetyki, kreatywności i jakości zdjęć.

      Wyróżnieni zostali:

      Mateusz Wójcik kl. 6a,

      Amelia Opoka kl. 0a,

      Martyna Flis kl. 8b

      Gratulujemy zwycięzcom konkursu.

      art. Kółko fotograficzne CYK

       

     • ZMIANA ORGANIZACJI PRACY SZKOŁY DNIA 5.06.2023R. (PONIEDZIAŁEK)

     • Ze względu na całodzienną przerwę w dostawie wody w tym dniu zostaną skrócone lekcje i przerwy międzylekcyjne.  Szkoła pracuje wg poniższego planu:
      lekcja 1  8 - 8.35
      lekcja 2  8.40 - 9.15
      lekcja 3  9.20 - 9.55
      lekcja 4  10.00 - 10.35
      lekcja 5  10.40 - 11.15
      lekcja 6  11.20 - 11.55
      lekcja 7  12.00 - 12.55
      lekcja 8 ODWOŁANA


      OBIADY W TYM DNIU NIE BĘDĄ WYDAWANE.
      W ramach obiadu dzieci przedszkolne i uczniowie otrzymają sok i drożdżówkę.


      ODWOZY:
      Podwody kurs 1 - 12.05  kurs 2 - 13.05
      Ludmiłówka - 13.05
      Chruślanki: kurs 1 - 11.20; kurs 2 do Sosnowej Woli - 12.00; kurs 3 - 13.05
      Proszę Wychowawców klas 1-3 o przekazanie rodzicom uczniów świetlicowych, aby w miarę możliwości odbierali dzieci po skończonych zajęciach.
      Chruślanki: kurs 1 - 11.20; kurs 2 do Sosnowej Woli - 12.00; kurs 3 - 13.00

       

     • Sabat Krajno – Park Rozrywki i Miniatur

     • 31 maja 2023 r. grupa uczniów z klasy 2 a, 2 b, 3 b wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Krajna do Parku Rozrywki i Miniatur.

      Pierwszym miejscem, od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie wraz z przewodnikiem był Park Miniatur. Dzieci podziwiały przepiękne budowle architektoniczne 27 najsłynniejszych miejsc świata, m.in.: Wieżę Eiffla, Koloseum, Statuę Wolności, Big Bena, Wielki Mur Chiński, Łuk Triumfalny, Bramę Brandenburską i wiele innych. Przewodnik przekazał grupie wiadomości dotyczące powstania wodospadów czy też wulkanów. W czasie zajęć edukacyjnych uczniowie poznali sposoby wyznaczania kierunków świata oraz podstawy archeologii w formie gier i zabaw. Ostatnim punktem programu było zapoznanie z najnowszą technologią kinematografii 6D. Wrażenia po obejrzanych filmach pt. „Tropikalna przejażdżka”, „Wyścig myszek” długo pozostaną w pamięci dzieci.

      Wycieczka była ciekawa. Wróciliśmy szczęśliwi, bezpieczni, zadowoleni i pełni wrażeń.

     • Dzień Otwarty w ZPO w Tepentynie

     • 30 maja 2023 r. w ZPO w Terpentynie odbył się Dzień Otwarty celem przedstawienia oferty edukacyjnej szkoły i zachęcenie uczniów do rozpoczęcia nauki właśnie w tej placówce.

      Pani Dyrektor Anna Kazanowska powitała gości i przedstawiła ofertę zajęć pozalekcyjnych organizowanych w naszej szkole. Następnie uczniowie wraz z rodzicami zwiedzili całą szkołę.

      Na dzieci czekały ciekawe zabawy ruchowe na hali sportowej, a także zajęcia plastyczne dla młodszej grupy. Dzieci malowały temperami na dużych formatach grupowe prace plastyczne na temat: „Moja wymarzona szkoła”. Dla starszej grupy zorganizowany został pokaz informatyczny: programowanie robotów mBot, lego Mindstorms, gogle VR. Przeprowadzono także kilka ćwiczeń rozwijających myślenie komputacyjne i umiejętności odczytywania programów zapisanych w pseudokodzie.

      Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem (tosty, gofry).

      Jak widać na załączonych zdjęciach dzieci dobrze się bawiły. Rodzice mogli porozmawiać z przyszłymi wychowawcami. Mamy nadzieję, że wywarliśmy na naszych odwiedzających pozytywne wrażenie. Zapraszamy we wrześniu, aby rozpocząć wspólną przygodę edukacyjną w ZPO w Terpentynie.

      M. Adamczyk, G. Dąbrowska, G. Michałowski

     • Szkolne eliminacje 42. Małego Konkursu Recytatorskiego

     • 09.05.2023 r. odbyły się szkolne eliminacje 42. Małego Konkursu Recytatorskiego, które miały na celu:

      • prezentację i promowanie talentu dzieci
      • rozwijanie uzdolnień recytatorskich
      • zainteresowanie kulturą żywego słowa
      • rozwijanie wrażliwości na piękno poezji.
        

      W rywalizacji konkursowej wzięło udział 32 uczniów z klas 1-3. Wszyscy uczestnicy doskonale przygotowali się do występu i pięknie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie.

      O wynikach zadecydowała komisja konkursowa w składzie: dyrektor Anna Kazanowska, wicedyrektor Ewa Hałabiś, R. Siudym, S. Cieślik.

      Recytacja oceniana była według następujących kryteriów:
       

      • dobór repertuaru i znajomość tekstu
      • interpretacja utworu
      • kultura słowa
      • ogólny wyraz artystyczny.
        

      Do gminnego etapu 42. Małego Konkursu Recytatorskiego zostali zakwalifikowani:
      kl. 1 a - Czerwińska Sabina, Kubiś Wiktoria, Smoczyńska Luiza
      kl. 1 b - Dudek Iga
      kl. 2 a - Płecha Oskar, Dęga Kamil, Pituch Amelia, Gorczyca Gabriela
      kl. 2 b - Zapalska Anna, Karbowniczek Jakub
      kl. 3 a - Zawadzka Julia
      kl. 3 b - Makuch Zuzanna, Rycerz Alicja
      kl. 3 c - Szociński Wiktor
       

      Wszyscy otrzymali dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły - dziękujemy.
      Spotkaniu towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera. Życzymy wszystkim uczestnikom konkursu kontynuowania przygody z poezją.

     • „DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK” 8 MAJA 2023 roku

     • Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek życzymy naszej pani bibliotekarce,
      PANI RENACIE: 
      zadowolenia z pracy, nieustającej kreatywności i licznych inspiracji do działania,
      a przede wszystkim zdrowia i energii, by realizować pomysły i marzenia
      .

       

      Samorząd Uczniowski ZPO w Terpentynie

     • Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”

     •  

      W bieżący roku szkolnym realizowaliśmy program „Trzymaj Formę”.

       Celem głównym programu jest zwiększenie świadomości uczestników dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie.

      Pogłębianie wiedzy o znaczeniu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka.

     • Młodzi krajoznawcy na sejmiku.

     • Krajoznawcy z ZPO w Terpentynie wzięli 30 marca 2023 roku udział w XXII Powiatowym Konkursie Krajoznawczym „Czy znasz swój region?”

      Zmagania powiatowe poprzedziły eliminacje szkolne, w których uczniowie musieli wykazać się wiedzą z historii, geografii i przyrody oraz znajomością obiektów krajoznawczych swojej „małej ojczyzny”. Kontynuacją  konkursu był XVII Powiatowy Sejmik Krajoznawczy, który odbył się 19 kwietnia bieżącego roku. Na sejmiku młodzież wcielała się w rolę przewodników, prezentując rówieśnikom zwiedzane obiekty i ciekawe miejsca powiatu kraśnickiego. Uczestnicy sejmiku zwiedzili cegielnię w Słodkowie i kaplicę pw. Świętej Trójcy w Stróży zbudowaną na planie trójkąta oraz szesnastowieczne piece do wypalania cegły nad zalewem kraśnickim. Przemieszczając się doliną rzeki Wyżnicy przybyli do Dzierzkowic, gdzie pan Jacek Zdenicki przedstawił historię parafii i drewnianego kościoła pw. św. Stanisława i Marii Magdaleny. Przez las „Zwierzyniec” przybyli do Urzędowa, gdzie na miejskim rynku zapoznali się z jego przeszłością „zaklętą” w pomnikach. Przy kościele pw. św. Mikołaja i św. Otylii obejrzeli mural przedstawiający wyzwolenie Urzędowa przez kawalerię I Brygady Legionów pod dowództwem Władysława Beliny-Prażmowskiego. Bardzo ciekawym i ekscytującym punktem sejmiku była wizyta w gospodarstwie agroturystycznym z izbą regionalną i obserwatorium astronomicznym. W Popkowicach zobaczyli barokowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, a w Wilkołazie renesansowy pw. św. Jana Chrzciciela, którego wikariuszem był ksiądz Piotr Ściegienny. W miejscowej szkole uczniowie rozwiązali krzyżówkę podsumowującą XVII Powiatowy Sejmik Krajoznawczy i obejrzeli krótki program artystyczny. Na zakończenie sejmiku nastąpiło uroczyste wręczenie nagród uczestnikom XXII Powiatowego Konkursu Krajoznawczego „Czy znasz swój region?”, którego laureatami zostali uczniowie naszej placówki: Maja Zapalska z kl. 6b – V miejsce i Alicja Matysek z kl. 5a – X miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Kinga Czarnota i Aleksandra Małys z kl. 4b oraz Przemysław Grzesiak z kl. 4a.

      Krajoznawcy z naszej szkoły czekają na kolejną imprezę umożliwiającą poznawanie naszego pięknego i ciekawego regionu – zgodnie z przysłowiem: „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

      Bywajcie. Jacek  Zdenicki

     • X Edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego "Kalejdoskop w Reju" 2023- laureaci ZPO w Terpentynie

     • Dzisiaj w Zespole Szkół nr 2 w Kraśniku odbyła się X Edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego "Kalejdoskop w Reju" 2023. W wyzwaniu wzięło udział 81 uczniów z powiatu kraśnickiego, którzy interesują się matematyką i chętnie poszerzają umiejętności z tej dziedziny. Naszą szkołę reprezentowało siedmiu uczniów z klas 8a oraz 8b. Poziom zadań był wysoki i obejmował 20 zadań zamkniętych oraz 4 otwarte, które należało rozwiązać w czasie 90 minut. Tytuł laureata z naszej szkoły otrzymali uczniowie:

      MARTYNA FLIS- uczennica klasy 8B oraz BARTOSZ MŁYNIK- uczeń klasy 8a

      Serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.

      art. Iwona Młynik

     • Pokazy pierwszej pomocy


     • Dnia 18 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyła się lekcja pokazowa udzielania pierwszej pomocy skierowana do uczniów klas 4-7. W lekcji uczestniczyło 80 uczniów. Pokazy przygotowała i prowadziła grupa wolontariuszek szkolnego koła PCK działającego przy Zespole Szkół Nr 2 w Kraśniku wraz z opiekunką Panią Jolantą Łapą.
       
     • Podziękowania z Peru!

     • Drodzy Darczyńcy!

      Dzięki Waszej hojności, którą okazaliście podczas Kiermaszu Misyjnego Trzech Króli, mogliśmy przeznaczyć kwotę 1000$ na pomoc najuboższym w Peru. Za okazaną pomoc siostra Barbara zakupiła paczki żywnościowe, które rozdała ubogim w Pachacutec.

      A oto link do zdjęć i filmików w których s. Barbara dziękuje Wam wszystkim za dobroć i hojność.

      art. Agnieszka Sałata

     • Apel Wielkanocny w ZPO Terpentyna

     • Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.W naszej szkole pielęgnowane są chrześcijańskie tradycje religijne, dlatego też 4 kwietnia 2023r. społeczność szkolna obejrzała przedstawienie wielkanocne, które przygotowali uczniowie klas IVa i IVb pod kierunkiem pani A. Flisek, pana G. Michałowskiego, pani A. Sałata, pani U. Płecha.Wprowadziło nas ono w podniosły i refleksyjny nastrój Wielkiego Tygodnia. Całość przeplatana była wspaniałymi pieśniami wykonanymi przez chór szkolny pod kierunkiem pana J. Tarnawskiego. Przepiękną dekorację przygotowała pani M. Adamczyk.

      Życzymy zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,

      pełnych wiary, nadziei i miłości.

      Radosnego, wiosennego nastroju,

      serdecznych spotkań w gronie rodziny

      i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja.

      art. Agnieszka Sałata

     • Kiermasz dla Nelki Wychodzkiej w ZPO Terpentyna

     • W dniu 30 marca zostały odebrane nakrętki, które nasza społeczność szkolna zbierała dla Nelki Wychodzkiej – dziewczynki, która cierpi na achondroplazję i wymaga operacji wydłużania kończyn.
      W tym dniu również zostały odebrane palmy i stroiki świąteczne, które przekazali na kiermasz nasi Uczniowie.
      Dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom oraz Rodzicom za włączenie się w akcje! Pamiętajmy, dobro wraca!
      Szkolny Wolontariat!

      art. Monika Gągolewska

     • Dzień koloru niebieskiego w naszej szkole

     • Zgodnie z harmonogramem planu pracy S.U. na marzec wypadł dzień koloru niebieskiego. Chętni uczniowie w odcieniach niebieskiego koloru wyróżniali się podczas zajęć i zabaw w dniu dzisiejszym.

     • Pielgrzymka do Częstochowy uczniów klas ósmych z opiekunami z ZPO w Terpentynie

     • W dniu 22 marca 2023 r. uczniowie klas 7a, 8a, 8b, uczestniczyli w Pielgrzymce do Częstochowy.Na Jasnej Górze uczniowie dziękowali za kilka lat nauki oraz prosili, za przyczyną Matki Bożej Częstochowskiej, o pomyślne zdanie egzaminów i mądre wybory dalszych dróg. Zawierzyliśmy również opiece Maryi rodziców, uczniów i całe grono pedagogiczne.Nasze pielgrzymowanie rozpoczęła Msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu. Kolejnym punktem była Droga Krzyżowa, zwiedzanie skarbca i spacer do kościoła św. Barbary.,,Jasnogórska Pani Tyś nasza Hetmanką, Polski Tyś Królową i najlepszą Matką"

      art. Agnieszka Sałata

     • Olimpiada Zdrowia PCK

     • Dnia 27 marca 2023r. odbył się w naszej szkole etap szkolny 30.Edycji Olimpiady Zdrowia PCK.
      Olimpiada Zdrowia PCK, to konkurs, którego celem jest wykształcenie u dzieci i młodzieży potrzeby dbania o własne zdrowie i środowisko naturalne. Dzięki Olimpiadzie młodzi ludzie mogą nie tylko wykazać się wiedzą na temat szeroko rozumianego zdrowego stylu życia, ale także wprowadzić modelowe działania w swojej lokalnej społeczności.

      Olimpiada polega na zorganizowaniu czteroetapowego konkursu dla dzieci i młodzieży: szkolny, rejonowy, wojewódzki i finał ogólnopolski, w celu wyłonienia najlepszych liderów zdrowia. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązują test wiedzy obejmujący zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej i ekologii, w tym przeciwdziałaniu marnowania żywności i surowców.

      W tegorocznych eliminacjach szkolnych wzięło udział 16 uczniów z klas 6-8. Etap szkolny przebiegał w formie online i polegał na rozwiązaniu testu wyboru składającego się z 30 pytań.

      Do etapu rejonowego, który odbędzie się 21 kwietnia 2023r. w Kraśniku z największą ilością punktów zakwalifikował się uczeń z klasy 8a Bartosz Młynik. Miejsce drugie uzyskał uczeń z klasy 6b Wojciech Chmiel, trzecie miejsce ex aequo zajęli Natalia Łojek i Patryk Tomczyk z klasy 8a.

       

      Wszystkim uczestnikom Olimpiady serdecznie gratulujemy, a zwycięzcy życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu.

       

      Koordynator szkolny

      Helena Łata

     • Kiermasz misyjny- pomagamy Peru

     • 24 marca w naszej szkole Koło Misyjne pod kierunkiem pani A. Sałaty i U. Płechy zorganizowało Dzień Gofra. Smakowite gofry zakupiła cała społeczność szkolna. Dzięki hojności kupujących zostało zebranych 1410 zł., które zostaną przeznaczone siostrze Barbarze pracującej w Pacachutec na pomoc najuboższym.Serdeczne podziękowania składam również pani Annie Stylińskiej- Dudek, pani Monice Ślusarczyk i pani Karolinie Sałata za nieocenioną pomoc w przygotowaniu i pieczeniu tych smakołyków.Dziękuję również wspaniałej młodzieży z Koła Misyjnego (kl6a, 6b, 7a), która bardzo zaangażowały się w pomoc podczas kiermaszu.Serdeczne podziękowania dla Wszystkich, którzy włączyli się w to dzieło, za wspaniałą postawę i bezinteresowną pomoc.

      art. Agnieszka Salata