• Wywiadówka z prelekcją "Zasady zdrowego odżywiania"

     • W dniu 7.02.2023 r. gościliśmy w naszej szkole Panią dietetyk mgr inż. Dorotę Pietraszyk – Bańkę, która przeprowadziła prelekcję na temat „Zasady zdrowego odżywiania się”. W spotkaniu uczestniczyli Dyrekcja i nauczyciele ZPO w Terpentynie oraz rodzice, którzy przybyli na wywiadówkę podsumowującą wyniki i zachowanie uczniów w pierwszym okresie nauki roku szkolnego 2022/2023.

      Z uwagi na długi, miniony okres pozostawania dzieci w domach i negatywne zmiany nawyków żywieniowych zaistniała potrzeba odświeżenia podstawowych wiadomości na temat prawidłowego odżywiania się dzieci i młodzieży. Pani edukator w sposób przystępny i aktywizujący słuchaczy wyjaśniła na czym polegają błędy żywieniowe aktualnie popełniane przez społeczeństwa konsumpcyjne i jakie problemy zdrowotne one generują. Z prelekcji słuchacze wynieśli sporo praktycznych rad jak można zmienić upodobania żywieniowe zwłaszcza naszych dzieci.

      Pani dietetyk w oparciu o nową piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej podkreśliła jak ważne jest spożywanie przez dzieci w wieku szkolnym świeżych owoców, warzyw i produktów zbożowych pełnoziarnistych, które dostarczają witamin, soli mineralnych i są źródłem drogocennego błonnika. Dzieci powinny jeść naturalne produkty mleczne, ryby i jaja, które są źródłem wysokowartościowego białka. Z uwagi na pracę umysłową w diecie młodych ludzi nie może zabraknąć dobrych tłuszczów, natomiast należy ograniczyć nadmierne spożywanie soli i cukrów. Należy hołdować zasadzie spożywania zróżnicowanego pokarmu, ale z umiarem.

      Prelegentka zwróciła szczególną uwagę na spożywanie przez dzieci nadmiernej ilości cukru zawartego w ich ulubionych jogurtach, napojach, słodyczach i przekąskach. W celu wizualizacji problemu po przeliczeniu całkowitej zawartości cukru w wybranym produkcie odmierzono tę samą ilość cukru łyżeczką i pokazano w pojemniku. Nikt z uczestników spotkania nie sądził, że zjadamy tak duże ilości tej substancji. Pani dietetyk uświadomiła zebranym, że cukier jest substancją uzależniającą i niesie za sobą niebezpieczeństwo pojawienia się w przyszłości u dzieci wielu chorób m.in. otyłości, cukrzycy, próchnicy zębów, rozwoju nowotworów, osłabienia odporności organizmu i podatności na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Należy więc ograniczyć spożycie cukru, a jeżeli mamy ochotę na coś słodkiego możemy sobie pozwolić na zdrowszą alternatywę np. czekoladę gorzką z orzechami, egzotyczne suszone owoce, naturalne soki owocowe lub domowe słodkie desery. Powrót do zdrowych i sprawdzonych domowych sposobów przygotowywania posiłków i produktów zminimalizuje dodatkowo spożywanie szkodliwych barwników, konserwantów i innych sztucznych substancji oraz skutecznie zmniejszy zawartość cukru w żywności.

      Istotnym punktem prelekcji były napoje energetyzujące reklamowane jako produkty dostarczające dużych ilości energii i dostępne w sprzedaży dla wszystkich. Dowiedzieliśmy się, że nie są obojętne dla zdrowia. Głównym środkiem pobudzającym jest w nich kofeina, a ponadto zawierają bardzo dużo cukru. Niebezpieczne dla zdrowia są nie tyle same substancje uzależniające, co wyjątkowo wysoka ich zawartość. Spożywanie tych napojów może wywołać zaburzenia pracy serca, bóle i zawroty głowy oraz dolegliwości żołądkowe. Dzieci i młodzież ze względu na rozwijający się organizm, powinny z nich zupełnie zrezygnować. Możemy je zastąpić kompotem z owoców, naturalnym sokiem lub kakao.

      Spotkanie z panią dietetyk pozwoliło wszystkim zebranym uświadomić fakt, że jeśli chcemy zachować zdrowie i dobre samopoczucie przez długie lata starajmy się przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednią dietę.