Uczniowie klas 7 ZPO w Terpentynie na spektaklu w CKiP w Kraśniku pt. „Samotni w tłumie”

Dnia 3 lutego 2020 r. uczniowie klas siódmych z opiekunami wybrali się do kraśnickiego Centrum Kultury i Promocji na spektakl pt. „Samotni w tłumie”, realizowany przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Bohaterami tego przedstawienia byli nastolatkowie – Lukas, Kaśka, Sylwia, Krzysiek oraz starszy, bezdomny mężczyzna nazywany Platonem. Spektakl poruszał ważne i aktualne problemy współczesności, mówił o pułapkach cywilizacji XXI wieku. Lawinowy rozwój techniki i coraz szybsze tempo życia zmuszają nas do ucieczki w świat wirtualny. Tu, zachowując pozornie bezpieczną anonimowość nie ponosimy ryzyka spotkania się twarzą w twarz z drugim człowiekiem, przez co niezauważalnie tracimy umiejętność nawiązywania  bezpośrednich kontaktów. Normą stało się zawieranie znajomości przez Internet, rozmawianie przy pomocy klawiatury, zakupy i rezerwacje on-line. Zwracał uwagę na powszechne dziś zjawisko eurosierot, problemy izolacji, braku otwartego dialogu oraz konflikty pokoleniowe. Przedstawiał różny stosunek młodych ludzi do starszych – od braku szacunku , po chęć zrozumienia i niesienia pomocy. Pokazywał prawdziwe życie, w którym sami nie damy rady wszystkiego pokonać. Zamiast grania na komputerze lub oglądania telewizji można przecież poświęcić czas dla innych osób i nakłonić ich żeby sobie pomogli, gdyż nawet najdroższy komputer czy telefon nie zastąpi rozmowy z drugim człowiekiem.

Ducha spektaklu wiernie oddają słowa wiersza pt. „Samotność” księdza J. Twardowskiego:

„Nie proszę o tę samotność najprostszą

pierwszą z brzegu

kiedy zostaję sam jeden jak palec

kiedy nie mam do kogo ust otworzyć

nawet strzyżyk cichnie choć mógłby mi ćwierkać

przynajmniej jak pół wróbla

kiedy żaden pociąg pośpieszny nie śpieszy się do mnie

zegar przystanął żeby przy mnie nie chodzić

od zachodu słońca cienie coraz dłuższe

nie proszę Cię o tę trudniejszą

kiedy przeciskam się przez tłum

i znowu jestem pojedynczy

pośród wszystkich najdalszych bliskich

proszę Ciebie o tę prawdziwą kiedy ty mówisz przeze mnie

a mnie nie ma.”

art. Barbara Oklecińska

„Water Tigers” z ZPO w Terpentynie na Półfinale Międzynarodowego Konkursu First Lego League Polska-Węgry

W sobotę 1 lutego 2020r. w Kraśniku odbył się Półfinał Międzynarodowego Konkursu First Lego League Polska – Węgry . Drużyna naszej szkoły „Water Tigers” zakwalifikowała się do ćwierćfinału i przegrała z najlepszą drużyną węgierską ET Crowed, która wygrała cały konkurs. Naszej drużynie w składzie: Oliwia i Julia Skoczylas, Patrycja Sikora, Krzysztof Gąsiorowski, Daniel Zagrodzki, Amelia Dudek, Paweł Ciastek, Jakub Majdański, Aleksandra Dudek  i Mikołaj Wojtaszek towarzyszyła absolwentka naszej szkoły Oliwia Sikora. Drużynie dopingowała pani dyrektor Anna Kazanowska i uczniowie klasy VIII b: Katarzyna Burda, Joanna Resztak, Piotr Piekarz i Dawid Rzęsa.

art. Monika Tracz-Cebula, Grzegorz Michałowski

Dzień żółty w naszej szkole – Samorząd Uczniowski szuka promyków w ZPO w Terpentynie ;)

Trochę słońca wnieśliśmy kolorem ubrań w czasie tak ponurej bezśnieżnej zimy. Samorząd Uczniowski dokłada wszelkich starań aby atmosfera wśród uczniów i nauczycieli była jeszcze bardziej ciepła i miła. Dzisiaj chodziliśmy po szkole i szukaliśmy promyków słoneczka 😉 Sprawdźcie, czy nam się udało 🙂

Podsumowanie I semestru 2019/2020 – apel oraz jasełka w ZPO w Terpentynie

10 stycznia 2020 roku w ZPO w Terpentynie odbyło się podsumowanie I semestru 2019/2020 roku szkolnego. Na sali gimnastycznej w godzinach lekcyjnych, odbył się apel dla uczniów ZPO w Terpentynie, a w godzinach popołudniowych dla rodziców i wszystkich nauczycieli. Dyrekcja odczytała na forum nazwiska najlepszych z najlepszych, którzy otrzymali stypendia dyrektorskie, prymusów, laureatów konkursów, oraz uczniów którzy uzyskali 100% frekwencji. Wszyscy z zaciekawieniem chłonęli informacje o sukcesach uczniów, ale niestety istnieją również potknięcia nad którymi należy popracować w kolejnym semestrze. Na apelu rozstrzygnięty został co semestralny konkurs międzyklasowy „Sowa”, w którym I miejsca uzyskała klasa 5b oraz klasa 8a. Zgodnie z regulaminem otrzymali nagrody pieniężne z konta Rady Rodziców. Na zakończenie, jak co roku, odbył się występ jasełkowy uczniów Szkoły Podstawowej odświeżający klimat klasycznych kolęd i pastorałek. Każdy z rodziców wprowadzony w stan refleksji powędrował do wskazanej klasy, by posłuchać ciekawych informacji o swoim dziecku.

« Starsze wpisy