Mini filharmonia symfoniczna z Lublina w ZPO Terpentyna

W słoneczny piątek 13.05.2022 roku hala ZPO na chwilę zamieniła się w salę koncertową, w której dwaj filharmonicy z orkiestry symfonicznej zaprezentowali wiosenny program „ Z muzyką przez wieki”. Społeczność szkolna wysłuchała „Wiosny” z „Czterech pór roku” A. Vivaldiego, żwawych rytmów Mozarta i rzewnej melodii Chopina. Prowadzący spotkanie p. Krzysztof Młynarczyk snuł biograficzne opowieści o znakomitych kompozytorach muzyki klasycznej, zaś towarzyszący mu p. Piotr Czarny – wirtuoz klarnetu – wykonywał znane utwory mistrzów muzyki poważnej.
Słuchacze mieli możliwość włączyć się w artystyczne doświadczenie i przy żywym akompaniamencie IX Symfonii Ludwika van Beethovena doraźnie zebrany chór uczniowski odśpiewał hymn Unii Europejskiej. W dalszej części zebrani rozszyfrowywali muzyczne zagadki – melodie znane z popularnych kreskówek. Mogli też zatańczyć polkę oraz współuczestniczyć w wykonaniu szlagieru Skaldów „Wiosna”. Zaangażowanie w muzyczne zabawy, aktywny odbiór programu świadczyły nie tylko o wiosennym ożywieniu publiczności, ale też o jej potrzebie bezpośredniego spotkania z kulturą wyższą.

art. Ewa Hałabiś