Archive for 3 maja 2022

231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja- apel uczniów ZPO w Terpentynie

Dzisiejsze świętowanie 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła Nasza społeczność szkolna od wymarszu spod budynku szkoły wraz z jednostkami organizacyjnymi naszej Gminy Dzierzkowice, na czele z Wójtem Marcinem Gąsiorowskim, Radą Gminy oraz Dyrekcją  Szkoły  Anną Kazanowską oraz Ewą Hałabiś. Zatrzymaliśmy się pochodem pod pomnikiem bohaterów wojennych by oddać hołd i cześć tym, którzy oddali życie za Naszą Ojczyznę.
Po Mszy Świętej udaliśmy się do hali ZPO w Terpentynie, gdzie młodzież szkolna z klas siódmych oraz chór szkolny przypomniał nam wszystkim, jak doszło do tego wielkiego wydarzenia.
Warto wspomnieć, cytując tekst recytującego ucznia,  że po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku Dzierzkowice znalazły się na krótko w zaborze austriackim, a od 1815 roku na wiek cała Lubelszczyzna dostała się pod panowanie rosyjskie, by u schyłku niewoli znaleźć się pod okupacją Austro-Węgier i Niemiec.
Postawy patriotyczne młodzieży przygotowanych pod kierunkiem p. M. Adamczyk, p. I. Młynik, p. J. Tarnawskiego, pięknie przypomniały wszystkim zgromadzonym gościom i uczestnikom losy Naszej Ojczyzny. Wsłuchani w wiersze, historyczne ciekawostki, pięknie wyśpiewane piosenki, każdy mógł na swój sposób, przeżyć w zadumie dobre czyny naszych przodków. Bo dzięki Sejmowi Trzeciej Rzeczypospolitej możemy godnie świętować rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wiwat Maj, 3 Maj !

art. Iwona Młynik